DÜŞÜNCESİZLİK

Etiketler : Etiket Yok Kategoriler : Kategorilenmemiş Yorumlar : 0 Yorum
29
Apr

Bir reklamcı için yeni bir fikir üretmek ya çok yorucu bir iş olur ya da hayatı yaşanabilir kılan sihirli bir dokunuş. İkisi arası yoktur. Ya çok zor, ya büyük bir zevk. Aradaki fark "düşüncesizlik" tir. Düşünüp bir şeyler bulmak çok uzun bir işkencedir. Düşünmeden bulman gerekir. Düşünmeden üretmeyi öğrenmen gerekir.

Hayat da böyledir. İlişkiler, düşünerek kurulunca değil, içten gelince değerlidir. Birini sevmeyi planlamazsınız. Sadece seversiniz. 

Düşünerek bulduğunuz herşey eskidir. Düşünerek yaptığınız her hareket geçmişten kopyalanır. Düşünmek, zamanın gerisinden ödünç alınan "eskiler" klasörüne bir göz atmaktır. Zihninizin önünüze çıkardığı her imge, eskiden kopyalanmış, başkaları tarafından test edilmiş, zihniniz tarafından karekterinize uygun olduğu onaylanmış programlı adımlardır. Düşünerek üretemezsiniz. İdare edersiniz.

Yaratıcılık gerektiren mesleklerde "düşünerek üretmek" demek, eskiden yapılmış bir işi, eski haline çok benzemeden renove edebilmek demektir. Beceri gerektirir. Zeka gerektirir. Strateji gerektirir. Yani kolay iş değildir ama çok yorucudur. Üstelik, orjinal değildir. 

Düşünmeden üretmek ise gözlem ve dikkat gerektirir. An'ın içinde olan herşeye dikkat. Herkesin düşüncelerle kalabalıklaştırdığı zihninde kaybolan olağanüstü detayları görebilmeyi gerektirir. Orjinal olanı, henüz yaşadığımız boyuta çıkmamış, kendini saklamayı becermiş olanı fark etmeyi gerektirir. 

Orjinal olanı bulursan onu sakın düşünceler kafesine sokma. Kim ne der diye sakın endişe etme. Acaba beğenirler mi diye ona saygısızlık etme. Orjinal olanın nereden geldiğini hatırla ve kirletme. 

Yorumlar

Yorum Eklenmemiş...

Yorum Yaz

Adınız: *
E-Mail Adresiniz: *
Web Sitesi:
Yorum: *
Güvenlik Kodu: *
 
Arama
  Ara
Twitter
Tag Bulutu
Yazar Cafe
Takvim
<June 2023>
SMTWTFS
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
Bağlantılar