ÖlÜMSÜZLERİN EN ŞANSSIZI.

Etiketler : Etiket Yok Kategoriler : Kategorilenmemiş Yorumlar : 0 Yorum
4
Dec
Insan kendini bildi bileli bir tek şeyin peşinden koştu; Ölümsüzlük. Genç kalabilmek, yaşlanmamak çabası hep bu yüzden. Kırışıklıkları önleyici kremler, Miami’deki estetik klinikleri hep bu yüzden. Aslında hep bu yüzden iktidar kavgaları, partiler, takımlar, bölünmüşlükler. Hep haklı çıkabilmek için, güç sahibi olup ölüme çare bulabilmek için. 

Bu uğraş bilinçaltımıza öylesine büyüleyici bir şarkı gibi işlenmiş ki, gözümüz başka hiç bir şey görmez. İtiraf etmesek de birbirimize, biz “mutluluğun” - “başarının” - “huzurun” peşindeyiz desek de, tabi ki öyle değil. İçten içe biliyoruz, “ölümsüzlüğün” peşinden gidiyoruz her dünyevi anımızda.
Ve böyle olunca, insan kendi kendine çok basit bir soruyu sormayı unutuyor. "Acaba sahip olduğumuz şeyi mi arıyoruz?” 

Peşinden giderek ömrümüzü tükettiğimiz uğraş, bu hayat bittiğinde bir de bakacağız - yanıbaşımızdaymış mesela… Öldük sanıyoruz ama ölmemişiz. Nefes almıyoruz ama başka türlü yaşıyoruz. Bilinç apaçık orada. Boşlukta geziniyor. Hareket edemiyor ama düşünüyor. Endişeleniyor. Sabırsızlanıyor. Birazdan neler olacağını merak ediyor. Hiç bilmediği bir zamana ayak uydurmaya çalışıyor. Ölümsüzmüş mesela. Allah’ım ne büyük bir hayal kırıklığı olur "ölsek de kurtulsak" diyen zavallıya.

Bilsek, ölümsüzlüğü aramak yerine başka bir şeyi arayarak geçirirdik ömrümüzü. Gazeteleri didik didik edeceğimize bir Pazar gününün tadını çıkararak, bir sürü vitamin içeceğimize domatesin hormonsuzunu arayarak… 

Oysa bilmiyoruz. Ve öleceğiz zannediyoruz. Ve bu ölümlü dünyada hiç bir şeyin önemi yok diyoruz birbirimize. (Ve herşeyi ölesiye önemsiyoruz)

Yorumlar

Yorum Eklenmemiş...

Yorum Yaz

Adınız: *
E-Mail Adresiniz: *
Web Sitesi:
Yorum: *
Güvenlik Kodu: *
 
Arama
  Ara
Twitter
Tag Bulutu
Yazar Cafe
Takvim
<June 2021>
SMTWTFS
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
Bağlantılar