Özür dilemek, sanki dünyanın en zor şeyi...

Etiketler : Etiket Yok Kategoriler : Kişisel Yorumlar : 0 Yorum
1
Dec

Elton John, Wembley Arena'da, beyaz kuyruklu piyanosunun başına geçer ve şöyle der : "Özür dilemek, sanki dünyanın en zor şeyi..."

Bu cümle bir çoğumuz için (binde 999) doğrudur. Özür dilemeyi, yenilgiyi kabul etmek sanan nefslerimiz, bize şiddetle karşı çıkar. Zaten bu... dünyanın en zor şeyidir. Hata yaptığını kabul etmek, zaaftır. Küçülmek, alçalmak, dikkat etmezsen yok olmak demektir.

Siz özür dilememek için bir kaç saniye direnin yeter. Ego'nuz birazdan yardımınıza kaşacak, sizi haklı çıkaracaktır. Hem de büyük bir maharetle, bin bir dereden sebep sunarak. Öfkenizi arttırıp, kan basıncınızı pompalayarak. Ta ki sinirden gözünüz hiç bir şey görmeyene kadar, sizi "siz"den alıp çalkantılı sulara taşıyana kadar...

Yeryüzünde nefes alan bir avuç canlı için durum farklıdır oysa... Özür dilemek "zehirden arınmaktır". Kurtulmak, yeniden özgür olmak, sırtında maymun taşımamaktır. Kimin haklı olduğundan bağımsız düşünür onlar. Bencildirler. Kendi iyilikleri herşeyden önce gelir. Kavganın, huzursuzluğun, negatif enerjinin kapkara rengini üzerlerinden bir an evvel atabilmek için, kelimelerin gözünün yaşına bakmaz, "özür dilerim" deyiverirler.

Samimidirler. Yalan söylemezler. Gerçekten üzgündürler. Tartışmalarda kimin haklı olduğuna bakmaksızın bütün dünyanın önünde diz çöker, özür dilerler. 

Bir avuç özgür ruhtan bahsediyorum. Belki de etrafınızda yoktur onlardan. Filmlerde görüp inanmadıklarınızdandır. Ama onlar var. Ve sizin de onlar hakkında bilmeniz gereken bir şey var : Onlar, aslında sizden özür dilemezler. Kendi öz benliklerinden özür dilerler.

"An" denilen paha biçilmez şeyi kaçırmamak için "özür dilerim" derler. Onlar... çok çabuk iyileşirler. 

 

Yorumlar

Yorum Eklenmemiş...

Yorum Yaz

Adınız: *
E-Mail Adresiniz: *
Web Sitesi:
Yorum: *
Güvenlik Kodu: *
 
Arama
  Ara
Twitter
Tag Bulutu
Yazar Cafe
Takvim
<August 2022>
SMTWTFS
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
Bağlantılar