KADINLAR VE KRALLAR...

Etiketler : Etiket Yok Kategoriler : Kişisel Yorumlar : 0 Yorum
26
Sep

Zor zamanlar için bir insan yaratılır. Kimsenin yapamadıklarını yapabilsin, kimsenin cesaret edemediği ülkelere gitsin, derin okyanuslarda yüzebilsin diye. Savaşlar o’nun için çıkartılır. Büyüsün, kendini tanısın, gücüyle tanışsın, hükmetsin diye…

O’nun ışığı binlerce kilometre uzaktan seyredilir. Geceyi o aydınlatır. Güneş erken doğar, bir an evvel kavuşabilmek için o’na.

Arkasından dua edilendir. Korunan. Gıpta edilen… Önünde diz çökülen. Yanında olmaktan gurur duyulan. Karşısında durmaktan korkulan, çekinilen. Bir mıknatıs gibi çeker insanları kendine.

İster ve olur. Çünkü o bir Kral’dır ve Krallıklar “isteyerek” kurulur.   

Sonra bir gün, feth edilecek hiç bir şeyin kalmadığı bir gün, Kral hala o görkemli, tarçın rengi atının üzerindeyken, şöyle arkasına doğru bir bakınır. Gülümser. Kendisiyle gurur duyacak bir vakit bulur. Ve işte o an, yorulur.

Atından iner, yürümeye başlar senin benim gibi. O’nu tebrik edecek insan çok olur. Bir de bakarsın daha çok yorulur. Sonra çekilir altın sırmalı çadırlarından birine. Bir Kral gibi uyur, bir insan gibi uyanır.

Beline kadar inen kızıl saçları vardır. Zıpkın gibi delici, yosun yeşili gözleri…  Gülümsemesi… en güçlü orduların koruduğu kaleleri zapt eder, en sağlam kilitleri zahmetsizce açar. Gözyaşları, en acımasız savaşçıları bütün zırhlarından soyar, çırılçıplak bırakır. Bir kere dokundu mu teninize, gün batımının ardına kaçsanız fayda etmez. İstemezse çare yok. Sizi asla azad etmez.

Sonra aşk şarabından içer. Gücünü nefsi için kullanmaktan vaz geçer. Kaderin çizgisi üzerinde dimdik durabileceğini fark eder.

Çin’in en güzel ipekleri, Babil’in en akıl almaz bahçeleri, yeryüzünün en esrarengiz güzellikleri bir kenara konse, o diğer tarafa konmalıdır. Çünkü bütün bunlar dünyevidir. O ise İlahi. Yaratıcı’ya en yakın ipucu o’nda saklıdır. Meleklere en çok o benzer. Adem’in yolculuğu o’nunla başlar.

Bir Kral’ı tanımak kolaydır. Bakışı, kıyafetleri, gururu ve orduları ele verir o’nu. Oysa bir Kadın’ı tanımak hiç kolay değildir. Bir Kral, yükseldikçe fark edilir, bir Kadın, yüceldikçe gizlenir., halkın arasına karışır, unutturur kendini.

Aşk şarabından bir yudum içen, bir Kadın ise eğer… bir Kral gibi uyuyup, bir insan gibi uyanmayı istemez.  

Yorumlar

Yorum Eklenmemiş...

Yorum Yaz

Adınız: *
E-Mail Adresiniz: *
Web Sitesi:
Yorum: *
Güvenlik Kodu: *
 
Arama
  Ara
Twitter
Tag Bulutu
Yazar Cafe
Takvim
<June 2021>
SMTWTFS
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
Bağlantılar