NE, NASIL VE "NEDEN"

Etiketler : ne, nasıl, neden Kategoriler : Kategorilenmemiş Yorumlar : 2 Yorum
27
May

 

işte size, herkesin, ama "herkesin" hiç düşünmeden cevaplayabileceği bir soru : Ne ?

Bugün "ne" yapıyorsun ? Öğle yemeğinde "ne" yiyelim ? Bu kadına "ne" yazalım ?... Ne kadar kolay değil mi ? işte bu yüzden, herkes bir şey yapar. Hiç düşünmeden yapıverir. Çünkü hayatın "ne" kısmı pek kolaydır. Düşünmene gerek yok. Yap gitsin. 

"Nasıl" tarafı biraz daha zordur. Mesela "Bugün biraz iş yapalım" derseniz, ya da "öğle yemeğine fırında makarna" yiyelim" ya da "bu kadından indirim isteyelim", iş gelir bunu "nasıl" yapacağınıza. Bakın, bu kısmı pek kolay değildir işte. Düşünmek gerekir. Bir yol bulmak, araştırmak, üzerinde yatıp kalkmak gerekir. En azından fırında makarna'nın tarifini almak gerekir. Lakin bütün zorluklarına rağmen, çoğumuz bunu da beceririz. Nasıl'ını bulur, yapıveririz. 

Bir aşaması daha vardır ama herşeyin. "neden" diye bir kelime vardır, kendi yaptığımız eylemlerde çok sık sormayız bunu kendimize. "Neden" bugün iş yapmalıyız merak etmeyiz. Oysa vardır bir sebebi. "Neden" fırında makarna çekmiştir canımız, üzerinde durmayız. Oysa vardır bir sebebi. O kadından "Neden" indirim istemek gelmiştir aklımıza, düşünmeyiz. indirim demek daha çok kazanmak demek deriz. Oysa vardır indirim istemenin bile bir sebebi. 

"Neden" önemlidir doğrusunu isterseniz. Mesela düşünüyorum ben şimdi. "Neden" yazdım bütün bunları diye. Bulduğumuz şey, kucaklar bazen hepimizi. 

Yorumlar

Mehmet 6/5/2012 11:26 PM
Durma Yap , Yaptıkça Sorgula... Eliniize yüreğinize sağlık...
Mustafa Sefa Güvenir 5/27/2012 6:19 PM
Neden okudum tüm bunları, nasıl buldum yazılanları, ne düşündüm yazılanlar hakkında? Hepsinin ortak cevabı belliydi aslında, müellifi Alp Üstüngör olunca... Ne zaman iki kelam konuşacak da, ben bir şeyler öğreneceğim, dahası "Bana yine ne düşündürecek bu adam?" diye. Neyi ne kadar bildiğin değildir bazen önemli olan, ne(yi)leri düşündüreceğini merak etmektir ve ancak okuyunca sorusu içinde cevabı saklanan... Sen yaz, biz düşünelim ki, var olalım başka bir çok vesileden başka...

Yorum Yaz

Adınız: *
E-Mail Adresiniz: *
Web Sitesi:
Yorum: *
Güvenlik Kodu: *
 
Arama
  Ara
Twitter
Tag Bulutu
Yazar Cafe
Takvim
<February 2023>
SMTWTFS
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627281234
567891011
Bağlantılar