Mısır'da olan bitene bakmamak olur mu ? Beni ilgilendirmez diyenimiz kaldı mı ? Orası Mısır, uzak kalır' diye kendini kandıran, herhangi bir Ortadoğu ülkesi var mıdır artık... ?

Hüsnü Mübarek, tahtından indirildikten saatler sonra, Bahrain hükümeti, halka yardım paketi adı altında bir fon oluşturduğunu açıkladı. Benzeri hazırlıklar Ürdün'de, Yemen'de hatta Suriye'de bile vardır eminim. İnsanın sorası geliyor; Biraz geç kalınmadı mı ?

Mısır haberlerini twitter'dan ve Al Jazera'dan takip edebiliyoruz. Hakkını yemeyelim, biraz da açık radyo'dan... Bir kaç yıl önce gitmiştim Kahire'ye. Serdar Sunay ve Cem Boyner'le birlikteydik. Four Seasons - göbek dansları - saçları kabarık, yaşlı ama şık kadınlar - Versace takım elbiseli, eli purolu, yüksek kahkahalı, neşeli adamlar... Tanıdık bir film benim için. Beyrut, Cidde hatta birazcık da Dubai.

2 haftada bunlar oldu. Eğlenceli bir dünyevi filmin sonu, filmin başını görenleri ters köşeye yatırdı. Bastırılmış duyguların, ertelenmiş düşünce özgürlüklerinin, korkunun ve eksikliklerin yerine konan plastik dünyanın perdeleri, bir anda (hem de aynı anda) kaldırıldı.

...ve nihayet bitti.

...yoksa yeni mi başlıyor ? Bundan sonrası için planı olan var mı ? Çünkü biz sıradan insanlar uyurken, gelecek senaryolarını sıkı sıkıya çalışan insanlar - kurumlar - devletler var. Parametreleri yıllarca işletmiş olanlar, bu olası gelecek için şüphe yok ki sıkı bir "future writing" yapmışlardır.

Halk "gitsin - başka bir şey istemeyiz" diyordu. Gitti. Şimdi başka şeyler isteme zamanı. Ama ne derler bilirsiniz: First come - first served.

Eski bir hikaye vardır, bir kral, hiç durmadan toprağı kazan bir kaç köylü görür. Durur, ne yaptıklarını sorar. Kralı tanımayan köylüler der ki: Eski kralın mezarını arıyoruz. Bu yeni kral bize öyle çektirdi ki, eskisini geri getirmek lazım. Kral atından iner, o da kazmaya başlar. Köylü şaşırır, "sen niye kazıyorsun" der. Kral der ki : Bu yeni halk bana öylesine çektirdi ki, eski halkımı arıyorum"

Bu hikaye "her toplum, hak ettiğiyle yönetilir" demek için anlatılır. Bu sabah herkes Mısır halkına "bravo" demek için yarışıyor. Ama güneş batacak, sonra yeniden doğacak. Sabah olduğunda herkes birbirine soracak : Değiştik mi ?

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Eklenmemiş...

Yorum Yaz

Adınız: *
E-Mail Adresiniz: *
Web Sitesi:
Yorum: *
Güvenlik Kodu: *
 
Arama
  Ara
Twitter
Tag Bulutu
Yazar Cafe
Takvim
<March 2023>
SMTWTFS
2627281234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678
Bağlantılar